SLASPO spúšťa kampaň proti novej 8 % dani z neživotného poistenia

16. máj 2018

Vláda chce od ľudí zinkasovať milióny navyše. Ak poslanci novú daň schvália, neživotné poistky budú drahšie.

Slovenská asociácia poisťovní dnes spúšťa kampaň proti novej 8 % dani z neživotného poistenia.

„Ide o novú daň, ktorú sa chystá vláda uvaliť na zodpovedných ľudí, ktorí dobrovoľne chránia svoje rodiny a majetok neživotným poistením. Štát ľuďom zoberie osem percent z ich poistného a za tieto peniaze im prinesie drahšie poistky. Považujeme za dôležité informovať ľudí, čo tento zámer vlády pre nich bude znamenať, vyzvať ich na prejavenie nesúhlasu a súčasne apelovať na poslancov, aby zabránili uvaleniu ďalšej dane na občanov tohto štátu,“ vysvetľuje zámer kampane generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní JUDr. Jozefína Žáková.

Kampaň beží na webstránke www.rukyprec.sk, samostatnom Youtube kanáli a v nasledujúcich dňoch na televíznych staniciach RTVS, JOJ a Markíza.

Zákon prináša problematickú retroaktivitu, zvýši poistné a môže mať negatívny dopad na štát, poisťovne aj poistených, pretože:

  • Ak daň zaplatia poisťovne, bude to mať výrazný dopad na hospodársky výsledok poisťovní a tým aj na rozvoj služieb pre klientov a zamestnanosť v sektore.
  • Ak daň zaplatia poistení, zdražie poistné a ľudia sa budú menej  poisťovať, čím sa môžu zvýšiť náklady štátu v prípade prírodných pohrôm, akými sú napríklad záplavy, či požiare.
  • Návrh sa vzťahuje na staré aj nové zmluvy, čo predstavuje ústavne problematickú retroaktivitu.Na negatívny vplyv novej dane na poistný sektor upozornila v medzirezortnom pripomienkovom konaní aj Národná banka Slovenska.

Ak by parlament schválil návrh zákona o dani z poistenia a súvisiacu zmenu zákona č. 39/2015 Z. z. o poisťovníctve v znení, v akom ho už schválila vláda, malo by to pre sektor poisťovníctva ďalekosiahle následky, na ktoré by doplatili všetci poistení ľudia. „Daň je dvojnásobne vyššia ako marža poisťovní z neživotného poistenia. Keďže poisťovne sú viazané prísnymi pravidlami solventnosti podľa smernice EÚ Solventnosť II, nemajú inú možnosť, ako skôr či neskôr zvýšiť ceny,“ vysvetľuje  J. Žáková a dodáva: „Štát týmto krokom ohrozuje stabilitu a perspektívu rozvoja poistného sektora. Daň paradoxne prichádza v čase, keď sa slovenskej ekonomike darí a vláda deklaruje, že sa o úspech s občanmi podelí. Po zdražení poistiek sa však menej ľudí poistí a štát bude vystavený požiadavkám nepoistených ľudí na finančnú pomoc pri povodniach, víchriciach a iných katastrofách. V takýchto prípadoch budú zodpovední poistení postihnutí trikrát – nielen, že nedostanú žiadnu pomoc od štátu (lebo ich odškodní poisťovňa), ale naopak, budú prispievať na pomoc nepoisteným jednak riadnou daňou z príjmu a navyše aj daňou z poistenia. Je namieste sa zamyslieť – komu teda daň z poistenia prospeje?“

Tlačová správa SLASPO - Kampaň proti dani z poistenia

 

Archív aktualít